ArtEast Larp Festival jest imprezą powstałą z inicjatywy osób zrzeszonych w Białostockim Klubie Larpowym Żywia. Ma ona na celu promocję larpów jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego.
Larp (z angielskiego skrót od live action role play) jest rodzajem gry fabularnej, łączącej w sobie elementy teatru improwizowanego i dramy. Podczas każdej sesji gracze wcielają się w stworzone przez scenarzystę postacie, przyjmują ich tożsamość i wchodzą w interakcje pomiędzy sobą. Stają się jednocześnie aktorami i obserwatorami, twórcami i odbiorcami. Odgrywają zachowania i wypowiedzi swoich postaci, wchodzą w relacje z innymi, a także starają się rozwikłać tajemnice świata przedstawionego.
Oprócz dostarczania funkcji rozrywkowej, gry fabularne wyzwalają też wyobraźnię, kreatywność i ekspansję twórczą, przekazują określone treści poznawcze, motywują do rozwiązywania problemów, rozszerzają zakres komunikacji.
ArtEast Larp Festival jest imprezą, poprzez którą pragniemy spopularyzować larpy wśród mieszkańców Białegostoku i okolic. Jako członkowie Białostockiego Klubu Larpowego Żywia postawiliśmy sobie za cel wpisanie naszych imprez w kanon podlaskich wydarzeń kulturalnych. W naszej twórczości nawiązujemy do tekstów kultury i sztuki, historii, mitów i legend, a także popkultury. Staramy się, aby treści rozrywkowe przeplatane były wartościami edukacyjnymi.
.
Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych - nie tylko doświadczonych graczy, ale i tych, którzy przygodę z larpami dopiero chcą rozpocząć.
Do zobaczenia na ArtEast Larp Festival!
Białostocki Klub Larpowy Żywia
Uczestników ArtEast Larp Festival 2018 chcielibyśmy zaprosić w tym roku do nowej lokalizacji – do położonego w pobliżu Białegostoku miasteczka Supraśl, uznawanego za jedną z pereł dziedzictwa i symboli wielokulturowości Podlasia.
Miejscowość ta zbudowana została w sąsiedztwie powstałego na początku XVI wieku i funkcjonującego do dnia dzisiejszego prawosławnego monasteru. To w jego bibliotece odnaleziono pochodzący z XI wieku jeden z najstarszych zabytków piśmiennictwa słowiańskiego, napisany najprawdopodobniej na Bałkanach, manuskrypt nazywany Kodeksem Supraskim. W obecnej chwili tekst ten uznawany jest za fundamentalny dla językoznawców zajmujących się historią i rozwojem języków słowiańskich, od 2007 roku znajduje się na liście Pamięci Świata UNESCO.
Poza monasterem Supraśl może poszczycić się unikalną podlaską architekturą i statusem uzdrowiska. Miejscowość położona jest w sercu Puszczy Knyszyńskiej, więc stanowi idealny punkt wypadowy dla miłośników przyrody. W samym mieście rozwinięta jest baza turystyczno-gastronomiczna, dzięki której przyjezdni mogą spróbować kuchni różnych kultur związanych przez wieki z Podlasiem: ruskiej, żydowskiej i tatarskiej.
Obiektem, w którym odbywać się będzie tegoroczna gra główna festiwalu jest budynek pochodzącego z końca XIX wieku Pałacu Buchholtzów, rodziny żydowskich fabrykantów zamieszkałych w Supraślu na przełomie wieków. Obecnie w budynku swoją siedzibę ma Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu